Månad: juli 2025 Sida 1 av 7

Hej då Vallersvik – när en camping slutar kännas som hemma

Read this post in English


Förord

Det här inlägget handlar om teknikstrulet som plötsligt löste sig, om nyfikenheten som driver mig – och om campingupplevelser som förändrats. Det är ett inlägg om att lyssna på sin magkänsla, ta plats i sin egen berättelse och att ibland bara ge upp något som inte längre känns rätt.

Jag skrev det igår – men precis efter det började SSL-strulet.
Här är länken om du missade det: Läs inlägget om KonMari här

Jag och min envishet – och kanske lite AI

Yes! Det fungerar igen. SSL-certifikatet är på plats och sidan är säker. Om det var Loopia som löste det eller om det var jag – med hjälp av min morgonpigghet och AI – det vet jag faktiskt inte. Jag pillade och försökte, nyfiken som jag är. Och plötsligt fungerade det.

Ingen från Loopia har ringt mig än, trots att de lovade. Men vad gör det – nu är det säkert, och jag är nöjd.

ADHD-genen som inte ger upp

Jag tror det var min ADHD-gen som kickade in. Den där envisheten. Jag ger mig inte när det känns som att något borde gå att lösa. Och ibland, ja – det går faktiskt. Tack, nyfikenheten. Tack, rastlösheten. Tack, viljan att förstå trots att jag inte riktigt vet vad jag gör.

En sista gång i Vallersvik?

I morse vaknade vi på Vallersviks camping. Vi har varit där varje år, men nu… nej. Det här var nog sista gången.

Det kändes som om husbilar inte längre är välkomna där. Vi bad om en plats vid vattnet – där vi brukar stå. Men det var tydligen bara för husvagnar numera. Vi blev hänvisade till toppen av campingen. Trångt, utan utrymme, utan charm.

Den första platsen vi fick var så liten att vi inte ens fick plats. Vi fick byta, men den nya var inte mycket bättre. Det var knappt att markisen fick plats – och hotande regnmoln låg i luften.

Höjda priser och sämre bemötande

Campingen har höjt priserna rejält. Men servicen har inte hängt med. Toaletter och duschar håller inte så värst hög standard, och personalen vi mötte igår var inte tillmötesgående. Vilket man kan tycka att de borde vara – särskilt med tanke på prisnivån.

Havet ligger där det ligger, ja. Men det är inte campingens förtjänst.

Säsongscamparna borde faktiskt stå längre upp – det är vi som kommer förbi som betalar mest. Och vill känna oss välkomna. Välkomna var inte känslan, och den fick vi höra av andra gäster med.

Hej då Vallersvik – hej Trollhättan

Vi åkte tidigt i morse. Nu är vi på Stenröset Camping i Trollhättan. Här finns gott om plats, en stor ställplats och tillgång till pool. Lillkillen gillar pool – så här blir det ett bad snart. Jag ska byta om och kasta mig i.

Igår, däremot, var havet magiskt. Vågorna skummade mot oss. Inga maneter, över 20 grader varmt – och känslan av frihet i varje andetag.

Men ibland får man välja det som fungerar bäst för alla. Och just nu är det här, med solen som lyser, poolen som väntar och plats nog att andas.

Slutord

Vissa platser förändras. Andra växer. Jag tar med mig känslan av vågornas kraft – men lämnar Vallersvik bakom mig. Kanske för gott.

AHA

Jag letar inte efter perfektion. Jag letar efter plats att stå stilla på. Och ibland betyder det att lämna något bakom sig, för att kunna hitta hem någon annanstans – i sig själv, i nuet, i ett nytt vatten.

Stöd bloggen

Vill du stötta mitt skrivande?
Bidra via PayPal här

Slutreflektion

Kanske är det just när man ger upp tanken på att allt ska vara som förr, som man hittar något nytt. Nu är inte Stenröset något nytt precis här vet man vad man får och här är servicehusen rena, fräsha och personalen trevlig. Här är det som vanligt och här känner man sig välkommen även i Husbil.

Gårdagen har redan lagt sig till ro i historien, morgondagen väntar längre fram. Men just nu – det är just nu vi lever och andas. – Carina Ikonen Nilsson

#Vallersvik #Husbilsliv #ADHDstyrka #Campingliv #StenrösetCamping #SverigeResa #Nyfikenhet #Husbil2025
#VallersvikCamping #MotorhomeSweden #TravelTrollhättan #ADHDDrive #CampingReview


Goodbye Vallersvik – When a Campsite No Longer Feels Like Home

Read this post in English

Foreword

This post is about a technical issue that suddenly got fixed, about the curiosity that drives me – and about camping experiences that have changed.
It’s a story about listening to your gut, claiming your space in your own story, and sometimes simply letting go of what no longer feels right.

Did you read the post I wrote about the KonMari method? I shared it yesterday, but the SSL issue got in the way. Here’s the link to the post.

Me and My Stubbornness – and Maybe a Bit of AI

Yes! It’s working again. The SSL certificate is finally in place, and the site is secure.
Whether it was Loopia who solved it or me – with some early morning energy and the help of AI – I honestly don’t know. I tinkered and tested, curious as I am. And suddenly… it worked.

No one from Loopia has called me back yet, even though they promised.
But that doesn’t matter – now it’s secure, and I’m happy.

The ADHD Gene That Won’t Give Up

I think it was my ADHD gene kicking in. That stubbornness.
I don’t give up when something feels like it should be fixable. And sometimes, yes – it actually is.

Thank you, curiosity. Thank you, restlessness. Thank you, the drive to understand even when I don’t fully know what I’m doing.

One Last Time in Vallersvik?

This morning we woke up at Vallersvik Camping.
We’ve gone there every year, but now… no. I think this was the last time.

It felt like motorhomes are no longer welcome there.
We asked for a spot down by the water – where we usually camp. But apparently, that’s now only for caravans.
We were sent up to the top of the campsite. Tight space, no room, no charm.

The first pitch we got was so small we didn’t even fit. We had to switch, but the new one wasn’t much better.
We barely had room for the awning – and the clouds above were heavy with the promise of rain.

Higher Prices and Less Hospitality

The campsite has raised its prices significantly. But the service hasn’t followed suit.
The toilets and showers are far from high standard, and the staff we met yesterday were not accommodating.
Which one might expect at this price level.

The sea, of course, is still there. But that’s not thanks to the campsite.

Honestly, seasonal campers should be placed higher up – it’s us short-term visitors who pay more.
And we want to feel welcome. That sense of welcome was missing – and we heard the same from other guests.

Goodbye Vallersvik – Hello Trollhättan

We left early this morning. Now we’re at Stenröset Camping in Trollhättan.
There’s plenty of space, a large motorhome pitch, and access to a pool.
The little guy loves pools – so we’ll soon be swimming. I’m about to change and jump in.

Yesterday, though… the sea was magical.
The waves crashed around us, foamy and wild.
No jellyfish, over 20°C – and a feeling of freedom in every breath.

But sometimes, you choose what works best for everyone.
And right now, that’s here – with sunshine, a waiting pool, and enough room to breathe.

Closing Words

Some places change. Others grow.
I’m taking the memory of the waves’ power with me – but I’m leaving Vallersvik behind.
Maybe for good.

AHA

I’m not looking for perfection.
I’m looking for a place to stand still.
And sometimes, that means leaving something behind –
to find your way home somewhere else – in yourself, in the present, in new waters.

Support My Writing

Would you like to support my writing?
Donate via PayPal here

Final Reflection

Maybe it’s exactly when you let go of how things used to be that something new can show up.
Stenröset isn’t new, really – here, you know what you get.
The facilities are clean, the staff is friendly, and the welcome is real – even if you arrive with a motorhome.
Here, everything is just as it should be.

Yesterday has already settled into history. Tomorrow waits further ahead. But right now – this is the moment we live and breathe in.
– Carina Ikonen Nilsson

#VallersvikCamping #MotorhomeLife #ADHDStrength #CampingExperience #Trollhättan #StenrösetCamping #SwedenTravel #CuriosityDriven #Motorhome2025
#VanlifeSweden #TravelReflections #ADHDDrive #GoodbyeVallersvik #CampingReview

Problemet med SSL – och väntan som inte ger svar

Just nu pågår ett ärende hos mitt webbhotell gällande SSL-certifikatet för min hemsida. Det gör att sidan visas som ”osäker” i webbläsaren – något som varken känns tryggt för mig eller mina besökare. Problemet har varit känt ett tag, men trots att jag har betalat extra för just den här tjänsten händer det frustrerande lite.

Igår kontaktade jag supporten tre gånger. Ändå har inget löst sig. Allt ska hänga på ett bekräftelsemejl som jag ännu inte har fått – ett mejl som tydligen krävs för att certifikatet ska aktiveras.

Det går trögt – och just nu undrar jag om det ens går framåt.

KonMari metoden.

Read this post in English

Förord

Det här inlägget handlar om att vika kläder i stillheten, om att se klart – både i ögonen och i sinnet – och om en husbil som verkligen levelat upp. Det handlar också om en Cartago som nästan ropade mitt namn, och om hur något så enkelt som ordning kan ge en känsla av frihet.


En dag av ordning, överblick – och wow, vilka glasögon!

Igår åskade det rejält här. Men där inne i husbilen satt jag i lugn och ro och vek kläder – och upplevde ett märkligt lugn. Jag tog tag i skåpen och organiserade om alla våra kläder. Det var verkligen på tiden.

Jag testade KonMari-metoden för första gången – och det blev både snyggt, luftigt och överskådligt. Kläderna står nu upp, och jag ser exakt vad vi har med oss. Det blev så tydligt, och faktiskt… väldigt rofyllt.

Och vet du – det här gjorde att jag med stolthet kan säga att LVL^2 verkligen har levlat upp. Åtminstone på insidan!


Så viker du enligt KonMari-metoden

T-shirt eller tröja:

  • Lägg tröjan plant med framsidan neråt.
  • Vik in ena sidan mot mitten, vik in ärmen.
  • Gör samma sak på andra sidan.
  • Vik tröjan på mitten nerifrån och upp, sedan en gång till till ett litet paket.
  • Nu kan den stå upp i lådan eller tygboxen.

Byxor:

  • Vik benen mot varandra.
  • Vik från fotänden mot midjan i tre eller fyra delar.
  • Resultatet: ett kompakt paket som kan stå upp.

Strumpor:

  • Lägg dem ovanpå varandra.
  • Vik dem i två eller tre delar – inte som en boll!
  • Enligt KonMari behöver strumpor vila. De har jobbat hela dagen och mår bäst av att ligga stilla, inte spänt ihoprullade.
  • Vikta strumpor tar dessutom mindre plats och är lättare att organisera.

Att vika med omsorg är ett sätt att skapa stillhet även i det lilla.


Filosofin bakom metoden

Jag erkänner – jag är inte den bästa på att rensa. Mitt hjärta är för stort för att släppa taget om saker som kanske, eventuellt, en dag kan vara bra att ha.

Men Marie Kondos filosofi handlar inte om att slänga. Den handlar om att behålla det som skapar glädje. Det som faktiskt spark joy.

Fråga dig själv:
”Ger det här plagget mig glädje?”
Om ja – behåll.
Om nej – tacka det och släpp taget.

Jag börjar i det lilla – med skåpen i husbilen. Nästa steg blir nog här hemma.


Fem vinster med KonMari

  1. Mental klarhet – du rensar både ute och inne.
  2. Självkännedom – du ser vad du verkligen gillar.
  3. Minskad konsumtion – färre men mer meningsfulla saker.
  4. Mer tid & lugn – inget mer letande eller stök.
  5. Tacksamhet – du bygger en relation till dina saker.

❝When you put your house in order, you put your affairs and your past in order, too.❞
– Marie Kondo


Husbilsdrömmar och ett nästan-köp

Efter klädfixet åkte vi in till stan. Vi kikade på husbilar – och där stod den. En Cartago, så fin och så rätt. Den hade nästan rätt pris också. Den där bilen… den ropade nästan på mig. Och oj vad jag skulle vilja ha den.


Torp och glasögon med stil

Sen vidare till Torp. Maken lyssnade äntligen på mig och gick till Synsam Outlet. Och ja, jag hade rätt – han behöver glasögon. Nu får han tre par i abonnemang till rimligt pris.

Jag själv? Jag hämtade ut mina nya brillor – och jag ser igen!
De är lätta, snygga, och sitter som en smäck. Och det bästa av allt?
Jag hittade ett fjärde par också. Så fräcka att jag nästan längtar efter att få hämta ut dem.


Ett bonustips till dig som ska köpa glasögon

Jag fick lära mig något nytt också:
Om du vill skaffa glasögon på Synsam Outlet och säger att jag tipsat dig, får du två månader gratis – och jag får en månad gratis.

Det visste jag inte tidigare – och jag har ändå skickat dit folk i flera år!

Vill du veta hur du gör? Skicka ett mejl till mig så berättar jag.
Det är enkelt – och vi tjänar båda på det. Win-win.


Callout till dig:

Hur har du det i dina lådor? Har du testat KonMari, eller lever strumporna fortfarande ihopknutna i boll?

Reflektion

Det märkliga med den här dagen var hur enkelheten i att vika kläder kunde ge ett så stort inre lugn. Att se ordningen växa fram i skåpen, att kunna andas ut och känna: här finns plats. I det lilla, i tyglådorna – och i mig.


AHA

Jag letar inte efter perfektion. Jag letar efter en plats att stå stilla på. Jag gör rum för det viktiga – inte bara i husbilen, utan i hela livet. Och jag ser det klart nu. På flera sätt.


Stöd gärna mitt skrivande

Gårdagen har redan lagt sig till ro i historien, morgondagen väntar längre fram. Men just nu – det är här livet händer. -Carina Ikonen Nilsson

KonMari metoden.

Read this post in Swedish

Foreword

This post is about folding clothes in stillness, about seeing clearly – both with your eyes and within – and about a campervan that has truly leveled up. It’s also about a Cartago that nearly called my name, and how something as simple as organizing can bring a sense of freedom.


A day of order, overview – and wow, what glasses!

Yesterday, thunder rolled outside. But inside our campervan, I found peace in the quiet act of folding clothes. I took on the task of reorganizing all our clothes – and it was long overdue.

I decided to try the KonMari folding method for the first time. And wow – what a difference! It turned out neat, airy, and beautifully structured. Now everything stands upright in the drawers, and I can see exactly what we’ve packed. It felt clear, calming… even grounding.

And honestly? I can now say with pride that LVL^2 really has leveled up – at least on the inside.


How to fold clothes the KonMari way

T-shirt or top:

  • Lay the shirt flat, front side down.
  • Fold one side toward the middle and tuck in the sleeve.
  • Do the same on the other side.
  • Fold the shirt upward from the bottom in two steps to make a small rectangle.
  • Now you can stand it upright in a box or drawer.

Trousers:

  • Fold one leg over the other.
  • Fold from the ankles toward the waistband in 3–4 parts.
  • Result: a compact package that can stand on its own.

Socks (yes, even socks matter):

  • Lay them on top of each other.
  • Fold in two or three parts – don’t ball them up.
  • According to KonMari, socks need to rest. They’ve been working all day on your feet.
  • Folding them gently prevents stretched-out elastic and saves space.

Folding with care is a way of creating calm in the smallest details.

More than folding – a way of living

I’ll be honest – I’m not great at letting go of things. My heart is far too soft for that scary word: decluttering.

But KonMari isn’t about throwing things away. It’s about keeping what brings joy. What truly sparks joy.

Ask yourself:
“Does this item spark joy?”
If yes – fold it with care.
If not – thank it, and let it go.

I’m starting small – with the cupboards in our camper. The house at home will be next.


Five gifts of the KonMari method

  1. Mental clarity – you declutter outside and inside.
  2. Self-knowledge – you see what you genuinely love.
  3. More conscious spending – fewer but more meaningful things.
  4. Time and peace – no more endless searching or mess.
  5. Gratitude – you build a relationship with what you own.

❝When you put your house in order, you put your affairs and your past in order, too.❞
– Marie Kondo


A Cartago that whispered my name

Later in the day, we drove into town. We looked at campervans – and there it was. A Cartago, stunning and just about within reach. That vehicle almost called out to me. And oh, how I’d love to have it.


Torp & the joy of clear vision

Next stop: Torp shopping center. My husband finally listened to me and went for an eye exam at Synsam Outlet. And yes – I was right. He needs glasses. He’s now signed up for a subscription with three pairs at a very reasonable price.

As for me? I picked up my new glasses – and wow, I can see again!
They’re light, comfy, and I actually think they look great.
And best of all? I found a fourth pair – bold, stylish, and I can’t wait to pick them up.


A little tip if you’re planning to get glasses

I also learned something new:
If you get your glasses from Synsam Outlet and mention that I recommended them, you’ll get two months free – and I’ll get one free month too.

I’ve sent so many people there over the years without knowing that!

Want to know how to do it? Just email me – I’ll walk you through it.
It’s easy – and we both benefit.

Callout to you:

How do your drawers look these days? Have you tried KonMari – or are your socks still living in stress-balls?

Reflection

What struck me yesterday was how something as simple as folding clothes could bring such a deep sense of peace. Watching the order take shape in the cupboards gave me room to breathe – both in the van and inside myself.


AHA

I’m not looking for perfection.
I’m looking for a place to be still.
I’m making space for what truly matters – not just in the campervan, but in my whole life.
And now, I see it clearly. In more ways than one.


Support my writing


Closing quote:

Yesterday has already settled into history. Tomorrow waits further down the road. But right now – this is where life happens.

Hemma igen – med bär, burkar och nya husbilsdrömmar

Läs det här inlägget på engelska

Read this post in English

Förord

Det här inlägget handlar om hemkomstens stillhet, om små vardagsäventyr, om att låta bären ta plats i köket och drömmar få ta plats i tanken. En doft av vinbärssaft, ett klick marmelad – och känslan av att vara precis där man ska.


Vi kom hem igår

Men innan vi rullade in på uppfarten med LVL^2 tog vi en sväng förbi Fribo i Sollebrunn. Där har vi köpt både vagnar och bilar tidigare. Nu var det bara för att titta – och det var vi tydliga med, även om den trevlige säljaren gärna ville sälja en husbil till.

Efter Fribo blev det en sväng till Dollarstore – men tyvärr var silverdukarna slut. Biltema däremot… ja, dom har allt – utom bildelar och silverdukar, verkar det som. Men jag hittade tyglådor som ska få ordning på våra kläder i husbilen. Tanken är att ha dem snyggt ihopvikta under en av sängarna. Då blir det lätt att hitta dem. Det känns mer hemma. Fast jag har inte kläderna under sängen här hemma. Det är under sängarna som skåpen är större och nästintill outnyttjade. De är mer outnyttjade och det känns som om vi bara kastat in saker där för att det finns där. Nej nu ska syndaren i mig vakna till liv och bli lite mera ordningsam.


När vardagen möter bärlycka

Väl hemma hade stora sonen plockat vinbär från vår buske. När maken lagade mat, så fixade jag i trädgården och bland blommorna här inne. Dom var väldigt törstiga. Efter maten kokade jag saft – och den blev riktigt god.
Jag är ju en liten snålfia, så det som blev kvar i silduken förvandlades till marmelad, som jag tror kommer gifta sig perfekt med brieost.

Jag har även plockat in tomater från växthuset.


Recept: Svartvinbärssaft & marmelad

Ingredienser (ca 1 liter färdig saft)

  • 1 kg svarta vinbär (jag använde 2,5 kg)
  • 5 dl vatten
  • 6–7 dl strösocker per liter avrunnen saft

Utrustning:

  • Stor kastrull
  • Silduk eller finmaskig sil
  • Flaskor/burkar med tätslutande lock
  • (Ev. natriumbensoat)

Så här gör du saften:

  1. Rensa bären – plocka bort blad och dåliga bär, men snoppa behöver du inte.
  2. Koka upp med vatten – sjud i 10–15 min tills bären spruckit.
  3. Sila – låt rinna av genom silduk. Pressa ej om du vill ha klar saft.
  4. Mät saften & koka med socker – ca 6–7 dl socker per liter saft.
  5. Skumma av – ta bort skummet från ytan.
  6. Häll upp hett – i varma, rena flaskor. På med lock direkt.

Marmelad på bärmassan:

Bärmassan silade jag av och kokade upp igen med socker tills den tjocknade till marmelad. Hällde upp i burkar – och kommer även frysa ner i småportioner. Perfekt till ostbrickan!


Tips: Behöver man konserveringsmedel?

Nej, inte om du:

  • Fryser saften
  • Häller den het på steriliserade flaskor
  • Pastöriserar (80°C i 20 min)

Ja, om du:

  • Vill förvara den i rumstemperatur länge
  • Inte fryser in den
    → Då kan du använda natriumbensoat (1 krm/liter)

Jag valde att frysa saften – jag vill undvika tillsatser i maten.


Och vardagen fortsätter…

Trots att det var underbart ute med vår lilla LVL^2, så var det också skönt att komma hem. Min egen säng. Min dusch.
Maken tog tvättmaskinerna medan jag kokade bär. Idag väntar två maskiner till. Jag ska bara se väderappen. Därefter bestämmer jag om de ska hängas ute eller inne. Eller väntar självklart är dom redan på gång.

En tur till skogen ska till idag kanske vi får se om våra svampställen finns kvar och lite natur är aldrig fel.

Önskar dig en riktigt fin dag


Reflektion – mellan raderna

Det här inlägget berättar om små skiften: från husbil till hemmaliv, från tittande till kokande, från tygboxar till bärbuskar. Ibland är det så skönt att bara göra helt vanliga saker här hemma det blir som små skatter och blir möjligheter i det lilla. Jag både drömmer och gör – och hittar mening i vardagens rörelser. Mellan krukvattning och marmeladkok gömmer sig tacksamhet, mysigheter och görande som hela insidan. även om jag inte tänker på det under stunderna av görande.


Vad gör du med dina bär i år?

Har du hittat något sätt att få ordning i husbilens skåp? Tips tas tacksamt emot.

Stöd mitt skrivande

Vill du stötta mig i mitt skapande? Klicka gärna här:
https://www.paypal.


Gårdagen har redan lagt sig till ro i historien, morgondagen väntar längre fram. Men just nu – det är här livet händer. Just nu kan jag njuta av min svartvinbärssaft. -Carina Ikonen Nilsson

Hashtags (svenska/engelska):

#husbilsliv #vinbärssaft #marmelad #vardagslyx
#motorhomelife #blackcurrantjuice #homemadejam #simpleluxury

Home Again – With Berries, Jars, and New Motorhome Dreams

Read this post in Swedish
Läs det här inlägget på svenska


Foreword

Foreword

This post is about the stillness of returning home, about small everyday adventures, about letting berries take up space in the kitchen – and dreams take up space in the mind. The scent of blackcurrant juice, a spoonful of marmalade – and the feeling of being right where I’m supposed to be.


We Came Home Yesterday

Before that, though, we made a stop at Fribo in Sollebrunn with our LVL^2. We’ve bought both trailers and vehicles there before. This time, we were just browsing – and we made that clear, even though the friendly salesman was more than ready to sell us a motorhome.

Afterwards, we swung by Dollarstore – but unfortunately, the silver tarps were out of stock. However, Biltema had what we needed – well, almost everything except car parts and silver tarps. Fortunately, I found some fabric boxes that will help organize our clothes in the motorhome.

The idea is to keep them neatly folded under one of the beds. That way, they’re easy to find – and it feels more like home.

At home, we don’t keep clothes under the beds. But in the motorhome, the under-bed storage is large and mostly unused. It’s like we’ve just thrown stuff in there because we could. Therefore, it’s time for the lazy part of me to wake up and get a little more organized.


When Everyday Life Meets Berry Joy

Once we got home, our oldest son had picked blackcurrants from our bush. Meanwhile, my husband was cooking dinner, and I was out in the garden, watering plants and tending to our very thirsty flowers.

After dinner, I made juice – and honestly, it turned out really good.
Since I don’t like wasting anything, I used what was left in the straining cloth and turned it into marmalade. I have a feeling it’ll go perfectly with some creamy brie.

In addition, I harvested some tomatoes from the greenhouse.


Recipe: Blackcurrant Juice & Marmalade

Ingredients (approx. 1 liter finished juice):

  • 1 kg blackcurrants (I used 2.5 kg)
  • 5 dl water
  • 6–7 dl granulated sugar per liter of strained juice

Equipment:

  • Large pot
  • Straining cloth or fine sieve
  • Bottles/jars with tight-fitting lids
  • (Optional: Sodium benzoate)

How to make the juice:

  1. Clean the berries – remove leaves and any bad berries, no need to trim stems.
  2. Boil with water – simmer for 10–15 minutes until the berries burst.
  3. Strain – let it drip through a cloth (don’t press if you want clear juice).
  4. Measure juice & boil with sugar – 6–7 dl sugar per liter of juice.
  5. Skim the surface – remove any foam.
  6. Bottle while hot – pour into warm, clean bottles and seal immediately.

Marmalade from the Berry Pulp:

I reheated the strained pulp with sugar and boiled it down until it thickened into marmalade.
Then I poured it into jars – and I’ll also freeze some in small portions.
Perfect for a cheese board!


Tip: Do You Need Preservatives?

No, if you:

  • Freeze the juice
  • Bottle it hot in sterilized bottles
  • Pasteurize it (80°C for 20 minutes)

Yes, if you:

  • Want to store it at room temperature for a long time
  • Don’t plan to freeze it
    → Then use sodium benzoate (1/5 tsp per liter)

As for me, I chose to freeze the juice – I prefer to avoid additives in our food.


And Life Continues…

Even though it was lovely to be away with our LVL^2, it also felt great to come home. My own bed. My own shower.

While my husband tackled the laundry, I stood over the stove with the berries. Today, there are two more loads waiting. First, I’ll check the weather app – then decide whether to hang them outside or inside. Actually, who am I kidding – they’re already spinning in the machine.

Later today, we might take a walk in the woods and see if our old mushroom spots are still around. A little nature is always a good idea.


What about you?

What are you doing with your berries this year?
Have you found a good way to organize your motorhome cabinets?
I’d love to hear your tips!


Reflection – Between the Lines

This post speaks of small transitions: from motorhome life to home routines, from window shopping to jam making, from fabric storage to berry bushes.

Sometimes, the most ordinary tasks turn into little treasures. I move between dreaming and doing – and find meaning in the rhythm of everyday life.

Between watering plants and stirring marmalade, there’s gratitude, softness, and a kind of doing that quietly heals the inside.
Even if I don’t always realize it in the moment – it’s there.

Support My Writing

Would you like to support my creative work?
Feel free to click here:
paypal.com


Yesterday has already settled into history,
tomorrow is waiting up ahead.
But right now – this is where life happens.
Right now, I can enjoy my blackcurrant juice.
Carina Ikonen Nilsson

Swedish:
#husbilsliv #vinbärssaft #marmelad #vardagslyx

English:
#motorhomelife #blackcurrantjuice #homemadejam #simpleluxury

Äkta vänskap och kärlek i husbilslivets stillhet

English post here.

Förord

Det här är ett inlägg om närhet – på riktigt. Om samtal som fördjupar, kärlek som mognar, och de människor som bär oss när livet gör ont. En helg med kaffe, sjöutsikt och hjärtat fullt.


I husbilen, med kaffet, minnena – och ett hjärta fyllt av tacksamhet

Nu sitter jag i husbilen och skriver. Inte ute i det fria som jag brukar, men även det här är mysigt. Kaffet är varmt och står här bredvid mig. Helgen som gått har varit så fin. Jag har fått träffa min kära kusin – och det där bandet mellan oss, det är fortfarande lika starkt.

Vi har alltid haft ett slags osynlig tråd genom våra liv. Vi ses inte ofta, men när vi gör det är det som om vi sågs igår. Det är så lätt. Så självklart. Vi bara fortsätter där vi var. Inga ursäkter, inga förklaringar. Bara samtal, skratt, stillhet.


Mer än bara släkt – vi är vänner

Jag uppskattar honom så mycket. Vi är kusiner, ja – men det känns som mer än så. Vi är vänner, så som riktiga vänner ska vara. Såna som vet, utan att man behöver säga något.

Och hans fru… Hon är en sån där människa som gör rummet mjukare bara genom att vara där. Klok, eftertänksam, alltid välkomnande. Jag tror faktiskt att hon alltid är glad. Eller åtminstone bär på något ljust inuti.

När min mamma dog – och efter alla turer till begravningsbyrå och allt det där tråkiga som kommer med döden – så minns jag en särskild stund från begravningen. En stund som fortfarande ligger mig varmt om hjärtat. Det var när min kusins fru kramade mig. Hon höll om mig länge och sa ord som bar. Det var som om hon nästan tog över en bit av min sorg, bara genom att våga vara där med mig, i den. Hon sa att hon förstod hur ont det gjorde. Och det kändes som att hon verkligen gjorde det.

Ibland, när minnena kommer nära, brukar jag tänka på just hennes ord. De blev en tröst jag fortfarande bär med mig. Den där kramen, hennes närvaro – den gjorde en sorglig stund lite lättare att stå i. För hon förstod. Och ibland är det allt som behövs.


Om 40 år tillsammans – och den där riktiga kärleken

Igår pratade vi om relationer. Jag frågade dem vad det är som gjort att de varit ihop så länge. Fyrtio år är en lång tid. De gifte sig som unga, och ändå står de här – fortfarande sida vid sida.

Min kloka kusin sa något jag burit med mig:

”Vi har gemensamma intressen. Och när förälskelsen lagt sig har det vuxit fram en vänskap som är större än något annat.”

Och jag tror att det är just det som är kärlek. Att man hittar sin allra bästa vän. Någon ser dig. Någon hör dig. Någon vet vad du behöver – till och med innan du själv förstått att det är just det du behöver. Jag tror att äkta kärlek har ett osynligt språk vi föds med. Det börjar bara tala när vi möter rätt person.

Och i min egen relation har vi sett något som jag tror är avgörande för att det ska hålla. Även om vi inte alltid är överens, eller om vi är smågriniga på varandra – så säger vi aldrig hårda eller fula ord. Det gör vi bara inte. Det hör inte hemma i en vuxen, kärleksfull relation. Respekten får finnas kvar, också när man är irriterad. Det är som att vi skyddar det vi har – också i det tysta, i de små valen, i tonen vi använder.


Campingliv, hamburgare större än huvuden – och sjöutsikt som stannar kvar

Marks kommun har verkligen bjudit på en vacker helg. Campingen är helt rätt för mig. Nära till badet, nära till naturen – och så nära till min kusin. Deras husvagn står här hela säsongen, och bara det att kunna gå några steg bort och mötas, det är lyx.

I fredags åt vi på campingens restaurang. Lillkillen tog en hamburgare som nog var den största jag sett i hela mitt liv. Själv tog jag entrecôte. Och visst – maten var god, men det var inte det som gjorde kvällen. Det var sällskapet. Och sjön. Vi satt ute och såg ut över vattnet. Och där och då var allt bara… gott.


Hemåt – eller dröja sig kvar?

Idag ska vi lämna campingen. Vart vi ska vet jag inte riktigt. Kanske hem. Maken vill hem och redigera sina bilder, och jag känner hur längtan efter min egen säng, min egen dusch och kaffet hemma i köket börjar smyga sig på.

Växthuset behöver kanske också lite omsorg. Skörden har börjat på riktigt. Tomaterna väntar på att bli plockade. Och jag känner ett sug efter en filmkväll, efter att tvätta, hänga tvätten, slå mig ner på altanen och bara andas hemma.


Vad tror du?

Har du en människa i ditt liv som vet exakt vad du behöver – redan innan du själv gör det? Tror du, som jag, att kärlek ibland tar formen av vänskap – och att det är den som håller längst?


Viktigt för mig

Det känns viktigt för mig att skriva. Jag har börjat lära mig se tråden i mina texter. Den här texten belyser viktigheten i att röra sig mellan sorgen och värmen i möten. Livet visar sig i dess mest betydelsefulla stunder mellan samtal och tystnad. Det lilla rymmer ofta sådana ögonblick. Det kan vara en kram, ett samtal – eller bara ett bad.


Reflektion

Vi skyddar det vi älskar, inte bara med stora gester – utan i det sätt vi pratar till varandra, hur vi lyssnar och hur vi väljer att stå kvar. Äkta kärlek hörs i tystnaden mellan orden.
Det finns människor som stannar kvar i oss – inte för att vi hörs ofta, utan för att de bar oss när vi behövde det. Den sortens närhet bär vi med oss. Tyst. Tryggt. För alltid.
Ibland är du en sådan person – även om du kanske inte alls förstår det själv.


I det som varit vilar visdom. Det som kommer kan vi bara ana. Men i nuet – där står vi. Med allt vi bär, allt vi älskar. Just där – finns det som är verkligt.

Stöd gärna mitt skrivande

Om du uppskattar mina texter får du gärna stötta mig med en slant. Tack!
paypal.com

#vänskap #kärlekpåriktigt #husbilsliv #campinghelg #reflektion #livetnu #familjeband #sorgochtröst #vardagskärlek #marksboende

True friendship and love in the quiet life of motorhome living

Read this post in Swedish »


Introduction

This is a post about closeness – the real kind. About conversations that deepen, love that matures, and the people who carry us when life hurts. A weekend filled with coffee, lake views, and a full heart.


In the motorhome, with coffee, memories – and a heart full of gratitude

I’m sitting in the motorhome, writing. Not out in the open air as I usually do, but even this is cozy. The coffee is warm and right beside me. This past weekend has been so lovely. I got to see my dear cousin – and the bond between us is still just as strong.

There has always been an invisible thread between us. We don’t see each other often, but when we do, it’s as if no time has passed. It’s so easy. So natural. We just pick up where we left off. No excuses, no explanations. Just conversation, laughter, and stillness.


More than family – we are friends

I appreciate him so much. Yes, we’re cousins – but it feels like more than that. We are friends, the way true friends are. The kind that just know, without needing to say anything.

And his wife… She’s the kind of person who softens a room just by being there. Wise, thoughtful, always welcoming. I actually believe she’s always happy – or at least carries something bright within her.

When my mother passed away – after all the visits to the funeral home and the heavy things that come with death – there’s one moment from the funeral that still lives close to my heart. It was when my cousin’s wife hugged me. She held me for a long time and spoke words that carried weight. It was as if she took over a piece of my sorrow, just by being there with me in it. She said she understood how much it hurt. And I truly felt that she did.

Sometimes, when the memories come close, I still hold on to her words. They became a comfort I carry with me. That hug, her presence – it made a painful moment just a little easier to stand in. Because she understood. And sometimes, that’s all it takes.


Forty years together – and real love

Yesterday, we talked about relationships. I asked them what has made their love last so long. Forty years is a long time. They married young, and still they stand – side by side.

My wise cousin said something I’ve carried with me:

“We share common interests. And when the infatuation faded, a friendship grew – stronger than anything else.”

And I believe that is exactly what love is. Finding your very best friend. Someone who sees you. Someone who hears you. Someone who knows what you need – even before you realize it yourself. I believe true love is an invisible language we’re born with. It only begins to speak when we meet the right person.

And in my own relationship, we’ve come to notice something we believe is key to making it work. Even when we disagree or are a little grumpy with each other – we never say hurtful or ugly things. We just don’t. That kind of language doesn’t belong in a mature, loving relationship. Respect should remain, even when we’re irritated. It’s like we protect what we have – even in silence, in the small choices, in the tone we use.


Camping life, burgers bigger than heads – and a lakeside view that stays with you

This weekend in Marks Municipality has been absolutely beautiful. The campground is perfect for me. Close to the water, close to nature – and just a stone’s throw from my cousin’s seasonal caravan.

On Friday, we had dinner at the campground restaurant. The little one ordered a burger that might’ve been the biggest I’ve ever seen. I chose the entrecôte. And sure, the food was good – but that wasn’t what made the evening. It was the company. And the lake. We sat outside, looking out over the water. And in that moment, everything was just… good.


Homeward bound – or should we linger?

Today, we’re packing up. I don’t really know yet if we’ll head home or take another route. My husband wants to go home and edit his photos, and I can feel the pull of my own bed, my own shower, and coffee in my favorite cup at home.

The greenhouse might need a little care too. The harvest has truly begun. The tomatoes are waiting to be picked. And I’m craving a movie night – doing laundry, hanging clothes to dry, settling into the rhythm of home and just breathing on the patio.


What about you?

Do you have someone in your life who knows exactly what you need – even before you do? Do you believe, like I do, that love sometimes shows itself as friendship – and that it’s that form of love that lasts the longest?


Important to me

Writing feels important to me. I’ve started to see the thread that runs through my texts. This post highlights the importance of moving between sorrow and warmth in the moments we share. Life often reveals itself in the spaces between conversation and silence. The small things carry those moments. It might be a hug, a conversation – or simply a swim.


Reflection

We protect what we love – not just with grand gestures, but in the way we speak to each other, in how we listen, and in the choice to stay.
True love is heard in the silence between words.
Some people remain within us – not because we speak often, but because they held us when we needed it. That kind of closeness stays. Quiet. Steady. Forever.
Sometimes you are that person – even if you don’t realize it yourself.


Wisdom rests in what has been. The future holds its mysteries. But right here, in this moment – with everything we carry, everything we love – this is where truth lives.


Support my writing

If you enjoy my words and want to support my writing, feel free to contribute. Thank you!
paypal.com


Hashtags

#friendship #truelove #motorhomelife #campingweekend #reflection #livingnow #familybonds #griefandcomfort #everydaylove #markskommun

Våga vara vuxen – barns behov av gränser och närvaro

Förord

Läs det här inlägget på engelska

Read this post in English


Förord

Jag har tänkt en del sedan jag skrev det senaste inlägget.
Kanske kände någon sig träffad.
Kanske tyckte någon att det var för mycket, för rakt, för obekvämt.

Och kanske var det just det, det behövde vara.


Jag skriver inte för att döma

Det jag skrev – det kom inte ur ilska mot föräldrar.
Det kom ur kärlek till barn.
Och ur en sorg som samlat sig genom åren.

För jag har sett. Jag har jobbat med ungdomar i många år. Jag har mött dem på behandlingshem, på institutioner, i samtalsrum och ute på stan. Jag har lyssnat till berättelser som skär i bröstet än idag.

Som den gången jag frågade vad en riktig kompis var – och förstod att den unge aldrig haft en. När jag förklarade vad det innebar, såg jag att hen trodde jag berättade en saga. Så långt ifrån verkligheten var det.

När barnens blickar blir tomma

Så när jag ser unga barn – för det är barn – hänga runt sent på kvällarna, med blickar som redan tappat tillit… då gör det ont.
Då måste jag skriva.

Det är inte syndabockar vi behöver

Vi behöver gemenskap. Samarbete. Närvaro.


Vuxenvärldens ansvar

Jag vet att föräldraskap inte är enkelt.
Vi är trötta. Vi kämpar. Vi försöker.
Tvätten växer, kylskåpet gapar tomt, tiden räcker inte.

Jag har själv varit där.

Men samtidigt:
Vi måste våga se att vissa barn håller på att gå vilse.
Springer ut för stupet – i tron att det är där de syns.

Och ansvaret?
Det är vårt. Vi vuxnas.
Tillsammans.

Det går att göra mer – även när vi tror att det inte går

Vi kanske tänker att det redan är för sent.
Att vi har tappat greppet. Att barnet har valt sin väg.
Men det är sällan för sent.

Små förändringar kan göra stor skillnad.
Ett samtal. En tydlig gräns. Ett “jag ser dig, och jag bryr mig”.

Det handlar inte om att ha perfekta lösningar.
Det handlar om att försöka. Om att orka ta ett steg till.
Att stå kvar en kväll till.
Att be någon om hjälp.
Att våga säga till en annan förälder:
“Du, jag är orolig – hur gör vi det här tillsammans?”

För det går.
Det går att göra mer än vi tror.
Det börjar ofta med att någon vågar tro.
Och ibland – är det du som behöver vara den någon.


Ett rop på närvaro och mod

Det jag skrev förra gången var ett rop.
På närvaro. På engagemang.
Och på att våga vara vuxen – inte bästa polare.

Ett rop på mod.
Och på det mod som krävs för att våga be om hjälp.

För trygghet bor ofta där det är tråkigt.
I rutinen. I gränsen. I förutsägbarheten.


Vi ska inte vara våra barns bästa kompisar

Vi ska vara deras riktning. Deras vägvisare. Med mjuk, men fast hand.


Till dig som kände något

Om du kände ilska, skuld, sorg – eller bara trötthet – så vill jag säga:

Jag är inte emot dig.
Jag är för dig.
Jag står med dig.

När du vågar säga:
”Nej. Det här är inte okej.”

Jag vill att dina barn ska lyckas. Jag vill att vi ska våga se – tillsammans.
Det är dags att dra upp rullgardinen. Våga titta ut.

Att säga nej – och ändå stå kvar

Barn behöver inte bara kärlek.
De behöver riktning.
De behöver någon som säger nej – och menar det.

Någon som orkar stå kvar.
Någon som säger:

“Jag ser vad du gör. Jag tillåter det inte. Men jag står kvar – för jag vet att du behöver mig.”

Ibland är den största kärleken inte den som säger ja –utan den som säger nej, och ändå vägrar släppa taget.

Reflektion:

Ibland skriver vi för att få ut något ur kroppen.
Ibland skriver vi för att förändra något utanför den.
Och ibland – gör vi båda.


Gårdagen har redan lagt sig till ro i historien, morgondagen väntar längre fram.
Men just nu – det är här livet händer. – Carina Ikonen Nilsson

Stöd mitt skrivande

Om du tycker om det jag skriver och vill stötta bloggen:
Stöd mig via PayPal

#vuxenansvar #barnibehov #gränssättning #föräldraskap #trygghet #närvaro #modattståkvar
#parentingtruth #boundariesmatter #adultresponsibility #childhoodmatters #supportouryouth #standfirmwithlove

Sida 1 av 7

Drivs med WordPress & Tema av Anders Norén